Kia EV9 եռաշարք էլեկտրական քրոսովերը հաղթող է ճանաչվել «Գերմանիայի տարվա լավագույն ավտոմեքենա 2024» մրցանակաբաշխության «Luxury» անվանակարգում՝ առաջ անցնելով ութ այլ հավակնորդից։ Kia EV9-ը մակնիշի երկրորդ սերիական էլեկտրական մոդելն է, որը շուկայում հայտնվել է մեծ ճանաչում վայելած EV6-ից հետո։ 2023 թվականի հուլիսից Kia-ի եվրոպական դիլերները սկսել են ընդունել EV9 մոդելի պատվերներ։
«Որպես Kia-ի մոդելային շարքի նոր առաջատար, EV9-ը մեշ դեր խաղած մակնիշի՝ էլեկտրական ավտոմեքենաների մատակարարի վերածան գործում։ Նասովոր բազմաֆունկցիոնալ և ընդարձակ ինտերիերի, տպավորիչ դիզայնի և գերարագ լիցքավորման տեխնոլոգիայի շնորհիվ մոդելը նոր չափորոշիչներ է սահմանում քրոսովերների սեգմենտում», - հայտարարեց Kia Europe ստորաբաժանման նախագահ Վոն Ջին Ջինը։ «Մենք հպարտանում ենք German Luxury Car of the Year մրցանակով, քանի որ այն ապացուցում է, որ Kia-ի մշակած էլեկտրականացման ռազմավարությունը արժանանում է ավտոմոբիլային արդյունաբերության առաջատար մասնագետների հավանությանը։»
Արդեն վեցերորդ անգամ անցկացվող GCOTY մրցույթի ժյուրին բաղկացած է Գերմանիայի առաջատար 27 ավտոմոբիլային լրագրողներից, որոնք փորձարկել և գնահատել են 48 տարբեր մոդել։ Ավտոմեքենաները մրցում են հինգ տարբեր անվանակագերում՝ «Compact», «Premium», «Luxury», «New Energy» և «Performance»։ Ներկայիս պահին ժյուրին համապատասխան անվանակագի առաջատարներից ընտրում է մրցանակաբաշխության բացարձակ հաղթողին, որի անունը կհայտարարվի ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին։

Kia EV9 удостоилась премии German Car of the Year 2024 Awards
Трехрядный электрический кроссовер Kia EV9 был признан победителем в категории «Luxury» на конкурсе «Лучший автомобиль года в Германии 2024», опередив восемь других номинантов. Kia EV9 – это вторая серийная электрическая модель Kia, появившаяся на рынке вслед за получившим признание EV6. Начиная с июля 2023 года, европейские дилеры Kia принимают заказы на модель EV9.
«В качестве нового лидера модельной линейки Kia, новый EV9 сыграл существенную роль в преобразовании бренда в ведущего поставщика электрических автомобилей. Благодаря необычайно многофункциональному и просторному интерьеру, впечатляющему дизайну и технологии сверхбыстрой зарядки, модель создает новые стандарты в сегменте кроссоверов», - заявил президент Kia Europe Вон Джин Джин. «Мы гордимся наградой German Luxury Car of the Year, так как она доказывает, что разработанная Kia стратегия электрификации поддерживается ведущими экспертами автомобильной индустрии.»
В жюри конкурса GCOTY, который проводится в шестой раз, вошли 27 ведущих автомобильных журналистов Германии, которые протестировали и оценили 48 различных моделей. Конкурс состоит из пяти номинаций: «Compact», «Premium», «Luxury», «New Energy» и «Performance». В настоящее время жюри работает над определением абсолютного победителя, оценивая исключительно лидеров соответствующих категорий. Решение будет оглашено в начале октября.