Երկար սպասված Kia EV9 մոդելը կնշի իր նորամուտը Գուդվուդի Արագության փառատոնի շրջանակներում 2023 թվականի հուլիսի 13-ից 16-ը։ Լիովին նոր, ամբողջովին էլեկտրական առաջնային ամենագնացը կցուցադրվի ստատիկ և դինամիկ էքսպոզիցիայում Hillclimb միջոցառման շրջանակներում։ Մասնակցությունը կոչված է արտացոլել առաջադեմ դիզայնի և կայուն շարժունակության հանդեպ Kia-ի ունեցած հատուկ վերաբերմունքի մասին։ Բրիտանական Գուդվուդում անցկացվող Արագության փառատոնը ավտոմոբիլային աշխարհում ճանաչված է որպես գրավիչ և նորարարական լուծումների կիզակետ և կատարյալ հարթակ է հեղափոխական EV9-ի նորամուտի համար։
Մի քանի օր ձգվող միջոցառման ընթացքում ավտոմեքենան՝ պրոֆեսիոնալ վարորդ Ջեյդ Փելվիի կառավարմամբ, մի քանի անգամ կհաղթահարի 1,86 կմ երկարությամբ վերելքը։ Փելվին 15 տարեկանից մասնակցում է տարբեր ավտոմոբիլային մրցաշարերի, այդ թվում WRC դասի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը։ 2021 թվականին նա հաղթող ճանաչվեց ռալլի-քրոսի Բրիտանիայի երիտասարդական առաջնությունում (BXCC) T2-դասում, իսկ դրանից մի քանի տարի առաջ՝ 2018-ին դարձավ Ուելսի պատանեկան չեմպիոն ասֆալտային ռալլիում։
Kia EV9-ը ամբողջովին էլեկտրական ամենագնաց է, որը նախագծվել է էլեկտրականացման դարում ժամանակակից կենսակերպ վարող մարդկանց համար։ Ընդարձակ և տպավորիչ EV9-ը՝ ընկերության առաջին եռաշարք էլեկտրական ամենագնացը, ամուր, բարդ և տեխնոլագիապես հարուստ էլեկտրամոբիլ է։ Հասանելի լինելով ինչպես վեց, այդպես էլ յոթ նստատեղով, այն համատեղում է համարձակ ոճը, պրեմիում կարգի ունիվերսալությունը, կապի հարուստ հնարավորությունները և Kia-ի ֆիրմային՝ «Opposites United» դիզայնը։ Այն առաջարկում է մինչև 540 կմ ընթացքի պաշար (WLTP կոմբինացված ցիկլ) և սարքավորված է 800 Վ լարմամբ գերարագ լիցքավորման մոդուլով, որը թույլ է տալիս լիցքավորել մարտկոցը 10-ից մինչև 80 տոկոս ընդամենը 24 րոպեում՝ օգտվելով հասարակական արագ լիցքավորման ցանցերից։

Долгожданный Kia EV9 дебютирует в Великобритании на Фестивале скорости в Гудвуде 2023 года (13-16 июля). Совершенно новый, полностью электрический, флагманский внедорожник будет представлен в статической и динамической экспозиции на престижном мероприятии Hillclimb, демонстрируя приверженность Kia передовому дизайну и устойчивой мобильности. Фестиваль скорости в Гудвуде, средоточие всего захватывающего и инновационного в автомобильной промышленности, предоставляет идеальную платформу для дебюта революционного EV9.
В ходе мероприятия автомобиль преодолеет подъем длиной 1,86 км несколько раз в течение выходных под управлением профессионального водителя Джейд Пейвли. Пелви участвовала в различных автомобильных соревнованиях с 15 лет и является участницей юношеского чемпионата Европы в классе WRC. В 2021 году она стала чемпионкой Британского чемпионата по ралли-кроссу (BXCC) в классе T2, а в 2018 году - чемпионкой Уэльса среди юниоров по ралли на асфальте.
Kia EV9 — это полностью электрический внедорожник, разработанный и созданный для современного образа жизни в эпоху электрификации. Просторный и впечатляющий EV9, первый флагманский электрический внедорожник компании с тремя рядами сидений, представляет собой прочный, сложный и технологически продвинутый электромобиль. Доступный как в шести-, так и в семиместной конфигурации, он сочетает смелый стиль, премиальную универсальность, неограниченные возможности связи и фирменный дизайн Kia «Opposites United». Он отличается запасом хода до 540 км (комбинированный цикл WLTP) и оснащен технологией сверхбыстрой зарядки напряжением в 800 В, позволяющей заряжать автомобиль от 10 до 80 процентов всего за 24 минуты в сети быстрых общественных зарядных станций.