Kia-ի երեք մոդել ընդգրկվել են 2023 World Car Awards մրցույթի ցանկում։
Kia-ի երեք մոդել երեք տարբեր անվանակարգերում ընդգրկվել են 2023 World Car Awards մրցույթի եզրափակիչի մասնակիցների թվում։ Այսպես, Kia Niro-ն կպայքարի հաղթողի կոչման համար «Տարվա լավագույն ավտոմեքենա 2023» անվանակարգում, իսկ դրա էլեկտրական տարբերակը՝ Niro EV-ն հայտնվել է «Տարվա լավագույն էլեկտրամոբիլ 2023» կատեգորիայի շորթլիստում։ Միևնույն ժամանակ արդեն իսկ պաշտամունքային դարձած EV6 GT-ն՝ իր 567 ձիաուժ հզորությամբ հանդերձ, կարող է հաղթող ճանաչվել «Տարվա ամենաարտադրողական ավտոմեքենա 2023» անվանակարգում։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է անվանակարգվել World Car Awards մրցույթի հարգարժան ժյուրիի անդամների կողմից»,- հայտարարեց Սթիվեն Սենթերը, Kia America ստորաբաժանման գլխավոր օպերացիոն տնորենն ու գործադիր փոխնախագահը։ «Առավել կարևորում ենք էլեկտրականացված մոդելների հաջողությունը, ինչն ապացուցում է, որ մեր հավատարմությունը «Plan S» ռազմավարությանը բերում է իր արդյունքը, իսկ մեր հիբրիդները, լիցքավորվող մոդելներն ու էլեկտրամոբիլները ճանաչում են նվաճում։»
Արդեն 19-րդ անգամ անցակցվող World Car Awards մրցույթի միջազգային ժյուրին բաղկացած է 32 երկիր ներկայացնող շուրջ 100 մասնագետից։ «Մրցույթը հիմնադրվել է 2003 թվականին, իսկ առաջին մրցանակները պաշտոնապես շնորհվեցին 2004 թ հունվարին՝ համաշխարհային շուկայի իրողություններն արտացոլելու, ինչպես նաև արագ փոփոխվող ավտոմոբիլային արդյունաբերության ոլորտում առաջնորդությունն ու նորարարությունը նշելու, ոգեշնչելու և պարգևատրելու միտումով», - ասում է Ջենս Մայներսը, որը նախագահում է ժյուրին 2023 թվականին։ Ընթացիկ տարվա հաղթողների անունները կհայտարարվեն ապրիլի 5-ին՝ Նյու-Յորքի Միջազգային ավտոսրահի շրջանակներում նախատեսված հանդիսավոր արարողության ընթացքում։

Три модели Kia включены в список финалистов конкурса 2023 World Car Awards в трех разных номинациях. Так, Kia Niro борется за звание победителя в номинации «Лучший автомобиль года 2023», а его электрический вариант - Niro EV, попал в шотрлист категории «Лучший электрический автомобиль года 2023». А уже ставший культовым EV6 GT с его мощностью в 567 л.с. может стать первым в номинации «Самый производительный автомобиль года 2023».
«Для нас большая честь попасть в число номинантов от высокоуважаемого жюри конкурса World Car Awards»,- заявил Стивен Сентер, главный операционный директор и исполнительный вице-президент Kia America. «Особенно важен успех электрифицированных моделей, что доказывает, что наша приверженность стратегии «Plan S» приносит плоды, а наши гибриды, заряжаемые гибриды и электромобили завоевывают популярность.»
Проводящийся уже в 19-ый раз конкурс World Car Awards основывается на оценках международного жюри, включающего около 100 специалистов из 32 стран. «Конкурс был учрежден в 2003 году, а первые награды официально присуждены в январе 2004 года, чтобы отразить реалии мирового рынка, а также отметить, вознаградить и вдохновить превосходство, лидерство и инновации в быстро меняющейся автомобильной промышленности», заявил Дженс Майнерс, председатель жюри конкурса в 2023 году. Победители будут названы на торжественной церемонии в рамках Международного автосалона в Нью-Йорке, 5 апреля 2023-го года.