KIA-ի մոդելները արժանացել են չորս մրցանակի։
Kia ընկերությունը բրիտանական Diesel&EcoCar ամսագրի կազմակերպած՝ EcoCar Electrified Top 50 Awards 2022 մրցույթի արդյունքներով արժանացել է միանգամից չորս մրցանակի։ Լիովին նոր Sportage և լիցքավորվող Niro մոդելները նվաճել են երկու կոչում, իսկ EV6-ը առաջին անգամ ներառվել էր հավակնորդների ցանկում։
Ընտանեկան Sportage-ը ճանաչվեց «Լավագույն փլագին հիբրիդ» և հիսուն հավակնորդների ընդհանուր ցանկում զբաղեցրեց երկրորդ հորիզոնականը։ Բացի այդ, Sportage-ը հաղթեց «Միջին չափսի լավագույն հիբրիդային քրոսովեր» անվանակարգում։ Ժյուրին նշեց, որ մոդելը առանձնանում է ոչ միայն հիանալի կառավարելիությամբ, այլև անգերազանցելի արդյունավետությամբ և խնայողությամբ՝ հաշվի առնելով արտանետումների ցածր մակարդակն ու միայն էլեկտրական ռեժիմում ընթացքի տպավորիչ պաշարը։
Եզրափակիչ ցանկում հայտնված հիսուն մոդելների թվում 23-րդ և 34-րդ տեղերը զբաղեցրին համպատասխանաբար EV6 և Niro մոդելները։ Ավելին, էլեկտրականացված Niro-ն դարձավ առաջինը «Լավագույն կոմպակտ հիբրիդային քրոսովեր» և «Լավագույն կոմպակտ փլագին հիբրիդային քրոսովեր» անվանակարգերում։ Ժյուրիի անդամները առանձնակի նշեցին մոդելի տեխնոլոգիական հագեցվածությունն ու պրակտիկությունը, ինչպես նաև մատչելի գինն ու երաշխիքի լավագույն պայմանները՝ 7 տարի կամ 100 000 կիլոմետր։
Հիշեցնենք, որ Kia ավտոմեքենաները առաջին անգամը չէ, որ ներառվում են Diesel&EcoCar ամսագրի կազմած լավագույն 50 էկոլոգիական ավտոմեքենաների ցանկում։ Այսպես, նախորդ տարի «Լավագույն մեծ քրոսովեր» անվանակարգում հաղթեց յոթտեղանի Sorento-ն։

Модели KIA удостоились четырех наград․
Компания Kia завоевала сразу четыре награды в конкурсе EcoCar Electrified Top 50 Awards 2022, орагнизованном британским журналом Diesel&EcoCar. Абсолютно новый Sportage и заряжаемый Niro получили сразу по две награды, в то время, как EV6 впервые был включен в список номинантов.
Семейный Sportage был признан «Лучшим плагин гибридом» и занял второе место в общем списке 50 машин. Кроме того, Sportage стал победителем в номинации «Лучший гибридный кроссовер среднего размера». Жюри отметило, что модель отличается не только хорошей управляемостью, но и непревзойденной эффективностью и экономичностью, учитывая низкий уровень выбросов и значительный запас хода в электрическом режиме.
В общем списке пятидесяти финалистов 23-е и 34-ое место соответственно заняли модели EV6 и Niro. Более того, электрифицированный Niro стал лучшим в номинациях «Лучший компактный гибридный кроссовер» и «Лучший компактный гибридный плагин кроссовер». Судьи отметили технологичность и практичность модели, а также доступную цену и лучшие условия гарантии: 7 лет или 100 000 километров.
Напомним, что автомобили Kia не впервые включаются в список 50 лучших моделей по версии журнала Diesel&EcoCar. Так, в прошлом году в категории «Лучший большой кроссовер» победил семиместный Sorento.