Kia կորպորացիան հայտարարել է, որ պատրաստվում է նոր, տեխնոլոգիապես հագեցած գործարան բացել, որը կզբաղվի PBV սեգմենտի (Purpose Built Vehicles, կամ հատուկ պատվերով հավաքած ավտոմեքենաներ) մոդելների արտադրությամբ։ Այսպիսի ավտոմեքենաների թողարկումը կկենտրոնացվի հարավկարոեկան Հվասոն քաղաքում գտնվող արտադրական կլաստերում։ Գործարանի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել արդեն 2023 թ, իսկ իրացման պատրաստ առաջին մեքենաները հասանելի կլինեն մինչև 2025 թ ավարտը։
«PBV ավտոմեքենաների արտադրության համար նախատեսված հատուկ հզորությունները Plan S ծրագրում սահմանված մեր ռազմավարության մասն են, քանի որ մենք ձգտում ենք առաջատար դառնալ այս սեգմենտում», - հայտարարեց Հո Սուն Սոնը, Kia Corporation-ի նախագահը և գլխավոր տնօրենը։ «Սկզբնական շրջանում մենք նոր շուկաներ կորոնենք փորձարարական PBV մոդելներով, իսկ այնուհետև կընդլայնենք մեր համաշխարհային ներկայությունը նաև ինքնավար տեխնոլոգիաներով սարքավորված PBV-ների շնորհիվ»։
Ենթադրվում է, որ 2025 թ ավարտին Kia-ն կկարողանա թողարկել միջին չափսի մոդելներ, որոնք հիմնված կլինեն «eS» հենահարթակի վրա, որը հատուկ նախագծվել է այս տեսակի ավտոմեքենաների համար։ Այն առանձնանում է բավարար ճկունությամբ և կարող է կիրառվել տարբեր չափսերի և տարբեր կարիքների ծառայող փոխադրամիջոցներ արտադրելու համար։ Պայմանական SW անունը ստացած առաջին մոդելից հետո, Kia-ն պատրաստ կլինի նաև թողարկել PBV-մոդելների լայն շարք՝ նախատեսված բեռների, թարմ սննդամքերքի, ուղևորների տեղափոխման, ինչպես նաև որպես շարժական գրասենյակ ծառայելու համար։ Սկզբնական փուլում գործարանը կարտադրի տարեկան մոտ 100 000 ավտոմեքենա, իսկ պահանջարկի աճի պարագայում հզորությունը կարող է հասցվել մինչև 150 000 ավտոմեքենայի։

Корпорация Kia анонсировала открытие нового, высокотехнологического завода для производства автомобилей сегмента PBV (Purpose Built Vehicles, или автомобилей специальной сборки). Передовой хаб для производства таких машин будет расположен на территории завода компании в городе Хвасон. Киа намерена приступить к строительству уже в 2023 году, а первые автомобили, готовые к реализации, станут доступны к концу 2025-го года.
«Специализированные мощности для производства автомобилей PBV являются основным направлением нашей стратегии по программе Plan S, поскольку мы стремимся стать лидерами в данном сегменте», - заявил Хо Сун Сон, президент и генеральный директор Kia Corporation. «В первое время мы будем осваивать новые рынки с экспериментальными моделями PBV, а затем расширим свое присутствие в мире с помощью специализированных моделей PBV с технологиями автономного вождения.»
Предполагается, что к моменту запуска завода в конце 2025-го года, Kia будет выпускать среднеразмерные модели, основанные на фирменной скейтборд-платформе «eS», разработанной для автомобилей специальной сборки. Она обладает достаточной гибкостью для применения в моделях различного размера и для различных нужд. Вслед за первой моделью с условным названием SW, Kia будет готова к производству широкого ряда PBV, предназначенных для перевозки грузов, свежих продуктов, пассажиров, а также используемых в качестве мобильного офиса. На первом этапе завод будет готов выпускать до 100 000 автомобилей в год, с возможностью увеличения объемов до 150 000 при увеличении спроса.