Kia-ի ամերիկյան ստորաբաժանումը հայտարարել է, որ պատրաստվում է մասնակցել կանանց Rebelle Rally 2022 պաշտամունքային արտաճանապարհային մրցարշավին։ Kia-ն նախագծին է միանում երրորդ տարին անընդմեջ, այս անգամ՝ լիովին նոր Sportage X-Pro մոդելով։ Kia-ի առավել երկարակյաց ավտոմեքենայի նորագույն սերունդը կմրցի X-Cross դասում։ Այս տարվա թիմի, ավտոմեքենաների համալրումների մասին տեղեկություններն, ինչպես նաև պաշտոնական լուսանկարները կհրապարկվեն Rebelle Rally-ի մեկնարկին մոտ, որը կկայանա հոկտեմբերի 6-ից 15-ը։
«Որպես Kia մոդելային շարքի հնագույն անդամ՝ հագեցած արտաճանապարհային հարուստ ֆունկցիաներով, Sportage X-Pro-ն հիանալի զինված է կտրտված տեղանքի և Rebelle Rally-ի արտաճանպարհային բարդ պայմանների հետ պայքարելու համար», — ասաց Սթիվ Սենթերը, Kia America-ի գլխավոր օպերացիոն տնօրենն ու գործադիր փոխնախագահը։ «Մենք ուրախ ենք՝ աջակցել այս տարվա թիմին, որը կօգնի ցուցադրել, որ լիովին նոր Sportage-ը ոչ միայն արտաճանապարհային տեսք ունի, այլ իսկապես պատրաստ է արկածների։»
«Մենք ուրախ ենք կրկին ողջունել Kia-ն՝ որպես Rebelle Rally-ի մասնակից», — ավելացրեց Էմիլի Միլերը՝ Rebelle Rally մրցարշավի հիմնադիրը։ «Հաշվի առնելով մրցուղու անկանխատեսելի և բարդ բնութագրերը՝ մենք անհամբերությամբ սպասում ենք հնարավորության՝ տեսնելու, թե ինչպես է Sportage X-Pro-ն հաջողությամբ հաղթահարում այս տարվա տեղանքը։»
Ակնկալվում է, որ մրցույթին մասնակցելու համար Sportage X-Pro-ի ստանդարտ համալրումը կենթարկվի որոշակի ձևափոխումների, կհամալրվի ստանդրատ արտաճանապարհային սարքավորումներով և 187 ձ․ուժ հզորությամբ 2,5-լիտրանոց շարժիչով, որը համակցվում է 8-աստիճան ավտոմատ փոխանցումատուփի հետ։ Տասնօրյա մաշեցնող մրցուղին հաղթահարելու համար Sportage X-Pro-ն կստանա նաև B.F.Goodrich արտաճանապարհային անվադողեր և 17-դյույմանոց անվասկավառակներ, իսկ լուսածերպը կլինի առնվազն 21 սանտիմետր։ Ակտիվ լիաքարշ համակարգը իր հերթին կբաշխի հզորությունը աջևի և հետևի անիվների միջև՝ կախված ճանապարհային պայմաններից։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականին երկու Sorento PHEV մոդելները մրցանակային տեղեր զբաղեցրին X-Cross դասում․ վարորդ Վերենա Մեյն ու շտուրման Տանա Ուայթը երկրորդն էին ընդհանուր հաշվարկում, իսկ Kia գործարանային թիմը՝ Ալիսա Ռենիկ-Սաբրինա Հաուելս կազմով, գրավեց երրորդ հորիզոնականը։ Նախորդ տարի Ռենիկն ու Հաուելսը հանդես էին գալիս 2020 մոդելային տարվա Telluride-ով՝ գրավելով X-Cross դասի երկրորդ հորիզոնականը։

Sportage X-Pro примет участие в женской гонке Rebelle Rally.
Kia America заявила, что готовится принять участие в Rebelle Rally 2022, культовом женском ралли по бездорожью. Kia присоединяется к проекту третий год подряд, на этот раз с совершенно новым Sportage X-Pro 2023 года. Новейшее поколение самого долгоживущего автомобиля Kia будет соревноваться в классе X-Cross. Подробная информация о команде этого года, комплектациях автомобилей и фотографии будут раскрыты ближе к старту Rebelle Rally, который начнется 6 октября и завершится 15 октября.
«Как давняя часть модельного ряда автомобилей Kia с богатыми функциями для бездорожья, Sportage X-Pro хорошо оснащен для борьбы с пересеченной местностью и сложными условиями бездорожья Rebelle Rally», — сказал Стив Сентер, главный операционный директор и исполнительный вице-президент Киа Америка. «Мы рады поддержать команду этого года, которая продемонстрирует, что совершенно новый Sportage не просто выглядит готовым к внедорожным приключениям — он готов на самом деле».
«Мы рады снова приветствовать Kia на Rebelle Rally со Sportage X-Pro, — добавила Эмили Миллер, основательница Rebelle Rally. «Учитывая непредсказуемый и сложный характер трассы, мы с нетерпением ждем возможности увидеть, как Sportage X-Pro сможет успешно справиться с топографией этого года».
Ожидается, что для участия в ралли стандартная комплектация Sportage X-Pro будет минимально модифицирована, модель оснастят стандартным внедорожным оборудованием и 2,5-литровым двигателем мощностью 187 лошадиных сил в паре с 8-ступенчатой автоматической коробкой передач. Для прохождения изнурительного 10-дневного маршрута Sportage X-Pro оснастят также вездеходными шинами B.F. Goodrich и 17-дюймовыми колесами с дорожным просветом не менее 21 см, а также активной системой полного привода, которая распределяет мощность между передними и задними колесами в зависимости от дороги и условий движения.
Напомним, что в 2021 году два Sorento PHEV заняли призовые места в классе X-Cross: водитель Верена Мей и штурман Тана Уайт заняли второе место в общем зачете, а вернувшаяся команда Kia, в составе Алисса Ренигк и Сабрина Хауэллс, заняла третье место в общем зачете. В прошлом году Ренигк и Хауэллс пилотировали Telluride 2020 модельного года, заняв второе место в классе X-Cross.