Ավտոարտադրողների եվրոպական ասոցիացիայի (ACEA) հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն, Kia-ն հասել է իր համար՝ շուկայի առավելագույն մասնաբաժնին Եվրոպայում։ Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով ընկերությունը զբաղեցրել է եվրոպական շուկայի 3,9%-ը։
Մայրցամաքային Եվրոպայի և Մեծ Բրիտանիայի ավտոշուկան ընդհանուր առմամբ աճել է 27,1%-ով՝ 2020 թվականի առաջին վեց ամիսների հետ համեմատ, երբ համավարակի պատճառով ավտոսրահները փակվեցին ողջ աշխարհով մեկ։ Նույն ժամանակահատվածում Kia-ի վաճառքները աճել են անհավանական 40,8%-ով՝ 251 236 ավտոմեքենա նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 178 393 մեքենայի համեմատ։ Վաճառքների նման ծավալներն ու տոկոսային աճը թույլ են տալիս մակնիշին հավասարվել, կամ նույնիսկ առաջ անցնել շատ մրցակից ապրանքանշաններից։
Kia Europe-ի նախագահ Ջեյսոն Ջոնգը մեկանաբանում է․«Քանի որ համավարակից հետո ավտոմոբիլային սեկտրոը սկսում է վերականգնվել, մենք կրկին հնարավորություն ունենք ընդունել հաճախորդներին մեր ցուցասրահներում։ Ապրանքանիշի վերաթողարկումից հետո մենք զգալի աճ ենք գրանցում մարդատար ավտոմեքենաների շուկայում և այժմ հասել ենք մեր առավելագույն մասնաբաժնին Եվրոպայում։ Սա վկայում է Kia-ի նոր բրենդի աննախադեպ ուժի մասին, որին նպաստում է ցածր արտանետումներով և էլեկտրականացված մեր ավտոմեքենաների ոգեշնչող շարքը։ Կանխատեսելով տարվա երկրորդ կիսամյակի արդյունքները, մենք համոզված ենք, որ էլեկտրական EV6-ի և նոր Sportage-ի թողարկումը նոր հաճախորդներ կբերի Kia-ի սրահներ և էլ ավելի կմեծացնի մեր շուկայական մասնաբաժինը Եվրոպայում։»

KIA ДОСТИГЛА МАКСИМУМА РЫНОЧНОЙ ДОЛИ В ЕВРОПЕ
Согласно новым данным, опубликованным Европейской ассоциацией автопроизводителей (ACEA), Kia достигла самой высокой для себя доли рынка в Европе. Компания занимает 3,9% европейского рынка в первой половине 2021 года.
Рынок легковых автомобилей в странах ЕС, ЕАСТ и Великобритании в целом вырос на 27,1% по сравнению с первыми шестью месяцами 2020 года, когда пандемия закрыла автосалоны по всему миру. Рост продаж Kia за тот же период составил невероятные 40,8% с продажами 251 236 с начала года по сравнению с 178 393 за тот же период прошлого года. Эти показатели продаж и процентный рост ставят бренд на равные или более высокие позиции, чем многие эквивалентные основные бренды.
Джейсон Джонг, президент Kia Europe, прокомментировал: «Поскольку автомобильный сектор начинает восстанавливаться после пандемии, мы снова можем встречать клиентов в наших выставочных залах. С момента перезапуска бренда компании в начале года мы наблюдаем значительный рост на рынке легковых автомобилей и теперь достигли самой высокой доли рынка в Европе. Это свидетельство силы нового бренда Kia и нашей вдохновляющей линейки электрифицированных автомобилей с низким уровнем выбросов․ Оценивая прогнозы на вторую половину года, мы уверены, что запуск электрического EV6 и нового Sportage привлечет новых клиентов в салоны Kia и еще больше увеличит нашу долю на рынке в Европе.»