Նոր Kia Sorento-ն, որն առանց այդ էլ բազում մրցանակների պակաս չունի, ստացել է ևս երկու հեղինակավոր գլոբալ պարգև: Մակնիշի մոդելային շարքի առաջատարը նվաճել է լավագույն դիզայնի համար տրվող Red Dot Award և iF Award մրցանակները: Դրանք ինդուստրիալ, այդ թվում ավտոմոբիլային դիզայնի ոլորտում շնորհվող ամենապատվավոր մրցանակներից են:
Դրա շնորհիվ Kia ապրանքնաշանը շարունակում է այդ երկու մրցույթում իր հաղթանակների փառավոր շարքը: Այն պահից, երբ 2009 թվականին Kia Soul-ը դարձավ կորեական ընկերության առաջին մոդելը, որը արժանացավ Red Dot պարգևին, ընդհանուր առմամբ 26 տարբեր Kia ավտոմեքենաների շնորհվել է բաղձալի «կարմիր կետը»: Իսկ iF Award մրցանակների թիվը, որն առաջին անգամ մակնիշին շնորհվել էր 2010 թվականին, Kia Sorento-ի հաղթանակից հետո հասավ 21-ի:
«Նոր Sorento-ն նախագծելիս՝ մենք ձգտել ենք զարգացնել նախորդ սերնդների էսթետիկ լուծումները՝ միաժամանակ մոդելին հաղորդելով ավելի շատ նրբագեղություն և էլեգանտություն: Եվ իրոք, «նբագեղ համարձակության» կոնցեպցիան ոգեշնչեց ամբողջ գործընթացը, և արդյունքում մենք ստացանք մտածված, հավասարակշռված և, կարևորը, համարձակ դիզայն: Մենք ուրախ ենք, որ այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպություններ, ինչպիպսին են Red Dot-ն ու iF-ը, գնահատել են մեր աշխատանքը», - այդ կապակցությամբ հայտարարեց Քարիմ Հաբիբը՝ Kia-ի ավագ փոխնախագահն ու դիզայնի գլոբալ կենտրոնի ղեկավարը:

Новый Kia Sorento, обладатель множества наград, получил две глобальные престижные премии. Флагман модельной линейки удостился премий Red Dot Award и iF Award, вручаемых за лучший дизайн. Это две самые престижные премии в области индустриального дизайна, включая автомобильный.
Благодаря этому бренд Kia продолжает свою необычайную серию побед в этих двух конкурсах. С тех пор, как Kia Soul стал первым автомобилем корейского бренда, получившим Red Dot в 2009 году, в общей сложности 26 различных моделей Kia были награждены желанной «красной точкой». А количство наград iF Award, которую бренд получил впервые в 2010 году, благодаря Kia Sorento увеличилось до 21.
«При разработке нового Sorento мы стремились развить эстетику предыдущих поколений, применяя при этом большую степень утонченности и элегантности. Действительно, концепция «утонченной смелости» вдохновила весь процесс - и в результате получился, как мы полагаем, продуманный и сбалансированный, но уверенный дизайн. Мы рады, что престижные организации, такие как Red Dot и iF, признали эту работу», - сказал Карим Хабиб, старший вице-президент и руководитель глобального центра дизайна Kia.