ՄՈՍԿՎԱՅԻ ՓՈՂՈՑՆԵՐՈՒՄ ԿՓՈՐՁԱՐԿՎԵՆ ԻՆՔՆԱՎԱՐ KIA CEED ՄԵՔԵՆԱՆԵՐԸ:
Ընկերությունների «ՍԲԵՐ» խումբը սկսել է սեփական ինքնավար տեխնոլոգիաների փորձարկումը իրական պայմաններում: Մինչև ընթացիկ տարվա ավարտը Մոսկվայի փողոցներում կհայտնվի ունիվերսալ թափքով տասը Kia Ceed ավտոմեքենա՝ համալրված բոլոր անհրաժեշտ ծրագրային և նյութական սարքավորումներով: Ավտոպիլոտի հիմնական «օգնականը» լիդարների համակարգն է, որը սքանավորում է շրջակա տարածությունը և ստեղծում դրա եռաչափ պատկերը: Ըստ գործող օրենսնդրության պահանջների յուրաքանչյուր ինքանավար ավտոմեքենայի մեջ կլինի նաև փորձառու վարորդ, որը կհետևի համակարգերի անխափան աշխատանքին:
Ինքնավար Kia Ceed-երը տրանսպորտային հոսքում կարելի կլինի ճանաչել թափքի առանձնահատուկ ձևավորմամբ և հետևի դռանը փակցված «А» տարրբերանշանով, որը տեղեկացնում է, որ մեքենան ընթանում է ինքնավար ռեժիմում:
Նոր սերնդի Ceed ունիվերսալը Kia-ի մոդելային շարքի առավել բազմաֆունկցիոնալ մոդելներից մեկն է: Այն թույլ է տալիս վարորդին ինչպես հաճույք ստանալ ապրանքանշանին բնորոշ ավանդական դինամիկայից և էրգոնոմիկայից, այնպես էլ օգտվել ուղևորների և ուղեբեռի տեղափոխման լայն հնարավորություններից, ինչին նպաստում են նստատեղերի ճկուն փոխդասավորվածությունը և 625 լիտր ծավալով տարողունակ բեռնախցիկը:

Группа компаний “СБЕР” начала реальные испытания собственных беспилотых технологий. До конца текущего года на улицах Москвы появятся 10 автомобилей Kia Ceed в кузове универсал, оборудованные необходимым программным и материальным оборудованием. Основным помощником автопилота будет система лидаров, сканирующих окружающее пространство и создающих трехмерное изображение окружающей среды. В соответствии с требованиями текущего законодательства, за рулем каждого беспилотника будет находиться страхующий водитель.
Различить беспилотные Kia Ceed в транспортном потоке можно будет по характерному оформлению кузова и знаку «А» на задней двери, который указывает на то, что машина движется в автономном режиме.
Универсал Ceed нового поколения является одной из самых многофункциональных моделей в линейке Kia, позволяя водителю как получать удовольствие от традиционной динамики и эргономики бренда, так и пользоваться расширенными возможностями перевозки пассажиров и грузов, благодаря гибкой системе конфигурации сидений и вместительному багажнику объемом в 625 литров.