Kia-ն սկսել է կորեական շուկայի համար նախատեսված Optima մոդելի, որն այնտեղ հայտնի է K5 անունով, թիզերային արշավը: Դատելով առաջին պատկերներից՝ նորույթը կստանա անսովոր օպտիկա՝ Z-աձև ընթացային կրակներով և լուսադիոդային գծով միացված հետևի լապտերներով: Բացի այդ նկատելի է, որ թիզերային պատկերներում բացակայում են դռների բռնակները:
Բացի էքստերիերից որոշակի գաղափար կարելի է ստանալ նաև սրահի մասին: Նկարից պարզ է դառնում, որ նոր Optima-ն հավանաբար կստանա լիովին նոր թվային վահանակ, կատարելագործված կենտրոնական բարձակ և մուլտիմեդիահամակարգի ձևափոխված էկրան, որն այժմ տեղադրված է ավելի բարձր և ունի երկարավուն տեսք: Նորությունների շարքում է նաև փոխանցումատուփի լծակի փոխարեն կիրառվող տափօղակը:
Նախկինում արդեն իսկ հաղորդվել էր, որ նոր սերնդի Kia Optima-ն կստանա Theta III ընտանիքի նոր 2,5-լիտրանոց տուրբոշարժիչ և ութաստիճան երկկցորդանի ռոբատացված փոխանցումատուփ: Բացի այդ շարժիչների գամմայում իր տեղը կպահպանի 1,6-լիտրանոց ագրեգատը, որը նախկին յոթաստիճան «ռոբոտի» փախարեն կհամակցվի ավտոմատ փոխանցումատուփի հետ: Իսկ առավել լուրջ նորամուծությունը օպցիոնալ լիաքարշ տարբերակն է:

Kia запустила тизерную кампанию новой Optima для корейского рынка – там модель известна как K5. Судя по первым изображениям, новинка получит необычную оптику с ходовыми огнями Z-образной формы и задние фонари, соединенные светодиодной полосой. Также можно заметить, что у автомобиля на тизерах отсутствуют дверные ручки.
Вместе с экстерьером рассекретили и салон. Из рисунка следует, что новая Optima получит полностью цифровую приборную панель, существенно модернизированную центральную консоль и другой экран мультимедийной системы, который теперь установлен выше и имеет продолговатую форму. Еще одно новшество – шайба, которая заняла место рычага коробки передач.
Ранее сообщалось, что сменившую поколение Kia Optima укомплектуют новым 2,5-литровым турбомотором семейства Theta III и восьмиступенчатым «роботом» с двумя сухими сцеплениями. Вместе с тем в линейке двигателей останется агрегат 1.6 с наддувом, но он будет работать не с семиступенчатым «роботом», как раньше, а с автоматической коробкой. Но самое серьезное нововведение — появление опционального полного привода.